W jakim pomieszczeniu (i w czym) może spać noworodek i niemowlak?

Pojawienie niemowlaka zmienia bardzo wiele w codzienności jego opiekunów. Na długo przed zjawienie się na świecie niemowlaka, pojawia się dużo obowiązków, których należy dopilnować po to by po narodzinach i opuszczeniu kliniki, zarówno mama oraz dziecko mieli dobre warunki. Jak o to zadbać?

Czego unikać?

W pierwszej kolejności w opinii statystyk lekarzy, trzeba zatroszczyć się o to, aby noworodek przez pierwszy rok spało w pokoju rodziców. Stanowi to detal, o jakim dużo młodych rodziców zapomina. Najpoważniejszym niebezpieczeństwem w kwestii dzieci stanowi przypadłość noszące nazwę SIDS – nieprzewidywalna śmierć łóżeczkowa. Badacze udowadniają, że jest możliwość jej bez trudu uniknąć oczywiście poprzez wstawienie dziecięcego łóżka do sypialni rodziców. Szczególnie dlatego, że do takiego typu śmierci pośród maluchów dochodzi głównie przez zadławienie. Najlepiej , aby łóżeczko dziecka znajdowało się w bliskiej odległości łóżka opiekunów. Pamiętajmy także o tym, iż w owych wypadkach niebezpieczeństwem jest także to, jeśli niemowlę śpi z rodzicami, przez to, że istnieje prawdopodobieństwo, że będzie przygniecione przez nas w trakcie snu więc w wypadku tego rozwiązania musimy być niezwykle uważnym.

W czym ma spać noworodek?

Jeśli już wiemy, że najkorzystniejszym sposobem dla naszego noworodka stanowi spanie w jednym miejscu z rodzicami skupmy się na drugiej, równie istotnej, rzeczy – w czym powinien spać niemowlę. Młodzi opiekunowie bardzo często wybierają trzy rozwiązania:

  • Łóżeczko – jest to mebel zarówno adekwatny w początkowych okresach życia dziecka oraz w dalszym czasie, więc jest jednocześnie użytkowy i oszczędny
  • Kołysanka lub kosz – zwłaszcza przez to, iż świetnie usypia maluszka oraz pomaga rodzicom w prostszy sposób kołysać
  • Dostawka do łóżka rodziców – zarówno tak, jak wyżej przedstawione sposoby stanowi dużą wygodą szczególnie dla mamy, która posiada dużą sposobność kontroli dziecka

Trzeba brać pod uwagę, iż rodzice powinni indywidualnie dobrać tego typu rozwiązanie, w szczególności mając na uwadze dostępny w swojej sypialni wolny areał. Pamiętajmy także, żeby niemowlę spało bez zabawek.

Które materiały są najlepsze dla niemowlaka?

Podczas wyboru dodatków dla naszego maluszka, zwróćmy uwagę na to z jakiego materiału jest ono wykonane. Dla najmłodszych członków rodziny najbardziej sprawdzi się drewno, szczególnie fachowo zrobione. Drewniane kołyski dla dzieci albo łóżeczka są zarówno solidne jak i bezpieczne dla dzieci. Co tym bardziej dla nowych opiekunów jest istotną wartością, ponieważ dobrze zrobione łóżeczko albo kołyska drewniana posłużą nam jeszcze przez wiele lat, np. w wypadku kolejnego dziecka.