Sprawa karna i cywilna – czym się różnią?

Najważniejszą różnicą pomiędzy sprawami karnymi a cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma obowiązek poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie angażują się w sprawę. W sprawach cywilnych za to sędzia nie musi dowiadywać się niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy musisz sprawdzonego adwokata? Czy znajdziesz takiego w Gdańsku?

Czym wyróżnia się sprawa karna

Sprawy karne obejmują sytuacje, które są uważane za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

Podczas postępowania karnego to sąd jest odpowiedzialny za wynik sprawy. Zatem to sąd musi dążyć do ustalenia prawdy, nawet jeśli pozwany, jego prawnik i oskarżyciel nie próbują nic zdziałać w sprawie. W innym przypadku sąd jest zobowiązany do samodzielnego znalezienia dowodów i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Kiedy mówimy o sprawie cywilnej?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów pomiędzy osobami lub organizacjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu jest zależne od tego, jak strona się do niego przygotuje i jak sprawę poprowadzi. Oprócz tego, że musi sama pokazać sądowi dowody na poparcie swoich żądań, to również musi wykonać to w należytym terminie i formie – w innym przypadku sąd ma możliwość nie przyjąć takich dowodów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie postępowań cywilnych przeważająca część ludzi stara się załatwić swoje problemy w sądzie. Są to na przykład sprawy spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne takie jak alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Warto wiedzieć, że sprawy cywilne rozwiązują pewne konflikty i niezmiernie istotne jest aby mieć profesjonalnego adwokata. Jego obowiązkiem jest zebranie dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, całkowicie inaczej niż w karnym, to zaangażowanie Twojego adwokata zadecyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku na pewno znajdziesz właściwego adwokata, który pomoże Ci wygrać proces. 

W sprawie karnej za to dobry adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez proces i udowodnić, że jesteś niewinny. Nawet jeśli wydaje Ci się, że sprawa powinna skończyć się Twoją wygraną, to zaufany prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy mecenasa w postępowaniu cywilnym – za każdym razem powinieneś postawić na sprawdzonego i doświadczonego prawnika, którego z pewnością znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – kancelaria adwokacka z Gdańska