Siatki jednorazowe – czy jeszcze się przydają?

Jednorazówki stały się nieodłącznym elementem naszych sprawunków. W jakim celu jeszcze stosuje się jednorazówek? Kiedy stworzono reklamówki? Czy jednorazówki biodegradowalne są lepsze? Czy to klęska foliówek? Dlaczego musimy płacić za reklamówki?

Kiedy powstały pierwsze worki foliowe?

Nim opatentowano foliowe reklamówki, używano grubych papierowych toreb. Wynalazł je amerykanin, Walter H. Deubner w 1912 roku.  Mężczyzna ten był właścicielem sklepu spożywczego i pragnął ułatwić swym konsumentom transportowanie sprawunków ze sklepu do domów. Zamysł ten był strzałem w dziesiątkę, papierowe torby dla konsumentów zaczęły sklepy prawie na całym świecie

trwało to tak aż do roku 1965. Wtedy to Gustav Thulin Sted – szwedzki inżynier, wynalazł i opatentował wyjściową polietylenową edycję worka foliowego. Od razu wyparła swego zrobionego z paprieru  poprzednika. Torba foliowa była głównie bardziej solidna a do tego nie użytkowaną można było złożyć i przenosić  komfortowo w torbie czy kieszeni.

Skąd nazwa “reklamówka”?

Na początku jednorazówki miały być używane do jednorazowego użytku. Po czasie dostrzeżono, że ludzie korzystają z nich wielokrotnie. Spostrzeżenie to sprawiło, że siatki zaczęto wytwarzć z bardziej wytrzymałych surowców. Pozwalało to przenoszenie cięższych towarów Ze względu na większą żywotność worków foliowych w latach siedemdziesiątych, zaczęto umiejscawiać na nichreklamę lub symbol sklepu z którego przykładowa reklamówka pochodziła. Tak zrodziła się nazwa “reklamówka”, która jest używana do dziś bez względu na to czy jest ona oznaczona czy nie.

Do czego jeszcze stosuje się torby foliowe

Jednorazówki używane w marketach przez klientów to oczywiście tylko jedno z funkcji opakowań zrobionych z plastiku. Każdy producent opakowań foliowych ma w swojej ofercie również inne przydatne  wyroby z tego surowca. Są nimi miedzy innymi: opakowania na jedzenie, kosmetyki, srodki czystości, torby foliowe do pakowania artykułów do ogrodu, budowlanych czy opału oraz popularne worki na śmieci, których używamy każdego dnia

Plusy i minusy toreb foliowych.

Torby foliowe są najbardziej popularne na rynku, nie dzieje się tak przyczyny. Mają one ogrom plusów, dzięki czemu w w większej części sytuacji ciężko jest wymienić je na inną rzecz. Do naczelnychplusów toreb foliowych jest ich trwałość Folia jest bardziej solidna aniżeli np. karton dodatkowo nie przepuszcza wody, nie posiada zapachu oraz umżliwia pakowanie w nią produktów o dowolnych kształtach. Do bezsprzecznych zalet toreb foliowych należy też ich niewygórowana cena a także waga Torby foliowe są niebywale lekkie, w odróżnieniu np. od  szkła. Ma to szczególne znaczenie w czasie przewożenia towarów Pomimo obfitości plusów torby jednorazowe posiadają jedną znaczną wadę a mianowicie czas degradacji. Szacuje się, że jedna siatka foliowa rozkładać się może nawet kilkaset lat. Tymczasem statystyczny konsument wyrzuca siatkę przeciętnie już po 25 minutach używania.

W jaki sposób mądrze i odpowiedzialnie korzystać z jednorazówek?

Zdecydowana większość z nas korzysta codziennie  z woreczków i opakowań foliowych Jednak ze względu na środowisko i dobro ziemi powinniśmy ograniczyć ich ilość lub zadbać o ponowne skorzystanie z surowca.

 Metod istnieje naprawdę dużo. Pierwszą z nich jest na przykład wykorzystanie cienkich siatek przyniesionych ze marketu  jako worków na odpady. tym spsobem oszczędzamy pieniądze i odciążamy środowisko Używane reklamówki  sprawdzą się też idealnie  w ogródku , jako ochrona dla roślin przed niską temperaturą  (wystarczy przykryć roślinkę reklamówką i solidnie obwiązać). 

Bardzo kreatywnym sposobem na zużycie foliowych toreb jest wykonanie z nich plastikowej “włóczki”. Żeby ją zrobić wystarczy odciąć od siatki uszy i dno. Powstanie wtedy swego rodzaju tuba, kolejno trzeba  złożyć ją na pół i odciąć pierwszy pasek, to będziezakończenie “włóczki”.Następne paski należy odcinać po skosie. Gotowy produkt wykorzystuje się tak samo jak włóczki wykonane z naturalnych  materiałów. W internecie można nawet odszukać filmy instruktażowe pokazujące po kolei, jak wykonać z nich wiele ciekawych rzeczy. 

Nim wyrzucisz stos zużytychjednorazówek spróbuj je wykorzystać w roli foli bąbelkowej do swych paczek Sprawdzą się równie dobrze a Ty zaoszczędzisz i przysłużysz się planecie

Reklamówki, czy nadal są potrzebne?

Stosowanie siatek foliowych nadal jest potrzebne i powszechnie stosowane. Wynika to z ogromu plusów tych wyrobów. należy jednak korzystać z nich z głową i tylko wtedy, gdy na prawdę ich potrzebujemy. Jeśli tylko jest taka możliwość, zabierajmy własne torby na zakupy a plastikowych używajmy ponownie. Zawsze trzeba też zastanowić się dwa razy zanim się coś wyrzuci.pamiętajmy, że odpowiedzialność  za naszą planetę ponoszą nie tylko producenci opakowań foliowych, aległównie my – konsumenci.