Sauna – jakie ma minusy i plusy w dobie pandemii covid?

Sauny znane są ludziom już od zamierzchłych czasów. Obecnie z sauny może skorzystać niemal każdy. Zazwyczaj są one zlokalizowane przy basenach publicznych, ale również można spotkać je w gabinetach spa, hotelach i gabinetach masażu. Saunowanie niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia, można uznać, że jest to zabieg z zakresu ciepłolecznictwa. Jest kilka rodzajów saun – każda nieco różni się parametrami jak na przykład wilgotność i temperatura. Wykonane są one z odmiennych materiałów i nieco inaczej działają na nasze ciało. W skrócie można wymienić sauny suche, parowe a także na poczerwień. Eksperci uważają, że warto korzystać z sauny ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie, a najlepiej robić to systematycznie 1- 2 razy w tygodniu. Jakie dokładnie korzyści może nam przynieść zabieg w saunie? Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii covid jest bezpieczne?

Osoby, które mają taką możliwość, i lubią korzystać z sauny powinny rozważyć postawienie niewielkiej sauny w swoim ogródku. Będzie to bezpieczne miejsce, a nie trzeba będzie rezygnować z tak korzystnych sesji w saunie. Są przedsiębiorstwa, które zajmują się budową sauny, warto wybrać odpowiednią i zapoznać się z ofertą – np. ten producent saun fińskich z Warszawy

Sauny – do której najlepiej iść?

Jak już napisano wyżej, każdy typ sauny ma trochę inne parametry. W saunach używana jest wysoka temperatura, która działa dobroczynnie na ciało. Jakie są rodzaje saun? Teraz powstało dużo różnych opcji jak np. sauna z aromaterapią, ale najpopularniejsze są m. in.:

Sauna sucha

Sauna sucha, albo innymi słowy fińska – jest to pomieszczenie wewnątrz wykończone drewnem, które doskonale izoluje i zapobiega uciekaniu ciepła. Najczęściej ławy w środku mocuje się kaskadowo, tak aby można było zdecydować jak wysoko przebywać. Źródłem ciepła  w takiej saunie jest zazwyczaj elektryczny piecyk, na którym położone są specjalne kamienie przepuszczające ciepło na zewnątrz. Warto je raz na jakiś czas polać wodą tak, żeby na chwilę zwiększyć wilgotność powietrza. Podłużne siedziska zamocowane na różnych poziomach umożliwiają wybór optymalnej temperatury – warto pamiętać, że ciepło unosi się zawsze do góry, tak więc najwyższa temperatura panuje pod sufitem.

Sauna parowa

Sauna parowa (łaźnia parowa) – uważa się, że jest to sauna pochodząca się z dawnych tradycji słowiańskich. Inaczej niż w przypadku sauny suchej nie jest ona wykończona drewnem, a ozdobną mozaiką. Również ławy wyłożone są tym samym materiałem co ściany. Gorąca para jest dostarczana do środka za pomocą specjalnych kanałów. Najczęściej wilgotność wewnątrz sięga nawet 100 %, temperatura natomiast waha się między 40 – 60 stopni. Kwintesensją tej sauny, tak jak w suchej jest rozgrzewanie ciała, ale w niższej temperaturze. Mokre powietrze sprawia, że organizm się nie poci, a co za tym idzie nie może się chłodzić.

Sauna na podczerwień

Sauna na podczerwień – jest to rodzaj sauny, który staje się coraz bardziej popularny szczególnie w ostatnich czasach. Jest ona trochę zbliżona do sauny suchej przez to, że obita jest drewnem. Źródłem ciepła są promienniki na podczerwień, a nie jak w sytuacji sauny suchej elektryczny piecyk. Ten rodzaj sauny służy do naświetlania całego ciała.

Gdzie znajdują się sauny?

Sauny można spotkać w dużych miastach zarówno na publicznych basenach, jak i w centrach spa, siłowniach, centrach sportowych, a także uzdrowiskach miejskich. W Warszawie jest na pewno duży wybór takich miejsc. Co więcej posiadaja one odmienną ofertę. Część oferuje takie udogodnienia jak sesje saunowe przy muzyce z użyciem naturalnych olejków. Niektóre takie miejsca posiadają również biosaunę oraz groty solne. Są to przestrzenie stworzone po to, aby zatroszczyć się o swój organizm i móc wypocząć stresujących wydarzeniach. Szczególnym powodzeniem cieszą się sauny w centrach sportowych, czy basenach, gdzie po intensywnym treningu można zrelaksować ciało oraz zmęczone mięśnie. Eksperci są zgodni, że regularne sesje w saunie przynoszą duże korzyści dla naszego organizmu. Warto korzystać z saun, zwłaszcza, że cena nie jest zbyt wysoka.

Czy chodzenie do sauny w dobie pandemii jest dobrym pomysłem?

Od pewnego czasu cała ludzkość mierzy się z pandemią koronawirusa. Dużo osób usuwa się z życia towarzyskiego z lęku przed zarażeniem. Ale czy słusznie? Naukowcy od wielu miesięcy próbują się dowiedzieć, gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia. Z pewnością wirus najszybciej przechodzi z człowieka na człowieka. Z tego powodu zaleca się częste mycie rąk, dezynfekcję i zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. A sauna niewątpliwie takim miejscem jest. Niedawno odkryto, że wirus ginie w wysokiej temperaturze – ok. 60 stopni Celsjusza, z drugiej jednak strony wysoka wilgotność sprzyja jego namnażaniu. Z pewnością istnieje jakieś zagrożenie zarażenia się w saunie, gdyż odwiedza ją wiele osób i nie zawsze da się uniknąć zarażenia pomimo zachowywania wszelkich środków ostrożności. Sesja sauny na pewno zwiększa odporność organizmu, dlatego nie należy całkowicie z niego rezygnować.