Mikroskop umożliwia nam oglądanie malutkich eksponatów, które nie są zauważalne gołym okiem, albo takich które są widoczne, ale przyjrzenie się jakimś fragmentom i szczegółom nie jest możliwe. Jest to urządzenie, które składa się z układu optycznego i mechanicznego. Układ optyczny odpowiada za należyte oświetlenie próbki i jej powiększanie. Układ mechaniczny zapewnia prawidłowe umiejscowienie części układu optycznego.
Jakie mikroskopy wyróżniamy?
Możemy znaleźć ogromne ilości najróżniejszych mikroskopów, różniących się od siebie zastosowaniem, miejscem, w którym są stosowane oraz drobiazgowością, którą umożliwiają. Pierwsze stworzone mikroskopy były optyczne, ale od tamtego czasu podrasowano wyraźnie te urządzenia i obecnie wyróżnić możemy przynajmniej kilka różnych typów mikroskopów. Są to dla przykładu mikroskop akustyczny, polaryzacyjny, sił atomowych, operacyjny, fluorescencyjny, stereoskopowy i mikroskop konfokalny.
Jakie są różnice pomiędzy mikroskopami?
Mikroskopy różnią się sposobem funkcjonowania, dla przykładu mikroskop akustyczny wykorzystuje fale ultradźwiękowe aby dostać powiększony obraz, a mikroskop holograficzny polega na pomiarze natężenia i fazy promieniowania rozproszonego przez obiekt. Mikroskop atomowy natomiast wykorzystuje do obrazowania wiązkę elektronów. Rozdzielczość urządzenia jest zależna od wielkości energii elektronów i wielkości fal.
Niektóre mikroskopy bywają zmodernizowanym modelem mikroskopu optycznego jak przykładowo mikroskop pomiarowy, który przeznaczony jest do bezdotykowych pomiarów długości w układzie współrzędnych prostokątnych oraz biegunowych i kątów, lub mikroskop fluorescencyjny, którego działanie opera się na procesie fluorescencji i fosforescencji, w zastępstwie, lub wspólnie ze zjawiskami odblasku i absorpcji światła. Taka sytuacja jest również przy mikroskopie stereoskopowym, który odróżnia się również tym, że ma dwa okulary, a nie jeden, co pozwala na oglądanie trójwymiarowego obrazu.
Gdzie można wykorzystać mikroskop konfokalny?
Mikroskop konfokalny jest podkategorią mikroskopu świetlnego. Analogicznie do mikroskopu optycznego do tworzenia obrazu korzysta z widma światła widzialnego. Wyróżniamy dwa mikroskopy konfokalne – jeden, który korzysta z wiązki promieni laserowych, i drugi, który korzysta z punktowego światła białego.
Różnica pomiędzy mikroskopią optyczną a konfokalną jest taka, że do obiektywu mikroskopu konfokalnego przedostaje się jedynie sygnał z jednej płaszczyzny ogniskowania a w mikroskopie optycznym za to dochodzi światło z całego przekroju egzemplarza. To zapewnia pogłębiony kontrast a także rozdzielczość.
Mikroskop konfokalny znajduje zastosowanie w dermatologii przy robieniu nieinwazyjnej metody diagnostycznej. Umożliwia ona obrazowanie skóry na żywym organizmie. Jest wykorzystywany także w okulistyce. Umożliwia on dokładne postawienie diagnozy schorzeń rogówki, ale również przy wykorzystaniu mikroskopu konfokalnego możliwe jest oglądanie zapaleń albo guzów w obrębie spojówki.
Źródło: Kawaska – mikroskopy konfokalne