Odmień swój uśmiech – co koniecznie powinno się wiedzieć odnośnie implantów stomatologicznych

Współcześnie jedną z prężnie rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona przywrócić zdrowy i piękny uśmiech. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – najlepszym sposobem będą implanty stomatologiczne. Co koniecznie dobrze jest wiedzieć jeśli chodzi o implanty stomatologiczne?

Tekst powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantach dentystycznych.

Jak działają implanty stomatologiczne?

Implant stomatologiczny to podstawa konstrukcji umożliwiającej zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w dziąśle. Implant umożliwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystywane są zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Najważniejszym zadaniem implantu jest możliwość rekonstrukcji jednego zęba lub części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się w dziąśle. Umożliwia to późniejsze założenie korony protetycznej.

Kto może zdecydować się na zabieg wszczepienia implantu?

Założenie implantu zębowego jest polecane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie wskutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się nieleczoną paradontozę lub całkowicie zniszczenie zębów przez próchnicę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie nadają się dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się przykładowo kobiety w ciąży oraz pacjenci, u których nieustannie rozwijają się kości szczęki. Kolejnymi przeciwwskazaniami będzie cukrzyca, nowotwór czy wady serca.

W jaki sposób przebiega założenie implantów zębowych?

Przed wstawieniem implantów zębowych konieczny jest dokładny wywiad z pacjentem. Podczas konsultacji wykonywane jest też zdjęcie rentgenowskie czaszki. Profesjonalista określa czy założenie implantów będzie możliwe i bezpieczne. Założenie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa przeważnie od 30 minut do 2 godzin. Po zabiegu powinno się ograniczyć jedzenie przez najbliższe kilka godzin, a w nadchodzących dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty zębowe dzielą się na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Zwykle wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż dzieli się na dwa etapy: najpierw zakłada się śrubę, a następnie po zagojeniu można przystąpić do dalszej części – przymocowania korony protetycznej. Jednofazowe implanty są montowane jednocześnie z koroną, dzięki czemu zabieg trwa krócej niemniej nie może być przeprowadzony u wszystkich pacjentów.