Na czym polega pedagogika zabawy?

Dziecko to istota bardzo wrażliwa i podatna na wpływy innych. Proces emocjonalno – intelektualnego rozpoczyna się już niemal po przyjściu na świat. W trakcie rozwoju dziecka, niezwykle istotne jest, aby poznawał on różne sposoby spędzania czasu oraz sposoby przyswajania wiadomości. Jedną z tych form jest właśnie zabawa. Ukształtowanym ludziom często przypomina ona z beztroską, ale warto spojrzeć na to z innej perspektywy – dziecko przez zabawę uczy się nie tylko nową wiedzę i umiejętności,ale także również pracy w zespole i otaczającego go świata.

Co to jest pedagogika zabawy?

Dziecka nie trzeba długo przekonywać do rozrywki, ponieważ od razu kojarzy mu się to z przyjemnością i czymś miłym. Dlatego stosowanie zabawy do nauki jest najlepszym sposobem, żeby przykuć koncentrację. Pedagogika zabawy to sposób nauczania, która opiera się przede wszystkim na tym, żeby dziecko czuło się komfortowo oraz swobodnie w trakcie trwania zabaw grupowych. Głównym celem pedagogiki zabawy jest to, aby dzieci miały okazję rozwijania siebie i swoich hobby w atmosferze wzajemnego zaufania i akceptacji. Nie ma tutaj znaczenia, kto jest w jakim wieku i co potrafi, priorytetem jest to, aby tworzyć dobre kontakty z innymi i czuć się swobodnie.

Najważniejsze reguły pedagogiki zabawy

Zasady którymi kieruje się pedagogika zabawy są bardzo proste i wszystkie są ściśle związane z mechanizmem działania tego sposobu. Chodzi głównie o:

brak rywalizacji – chodzi o to, by pomiędzy członkami drużyny wystąpiła praca zespołowa a także chęć pomocy sobie nawzajem. Nie mamy tutaj zwycięzców i przegranych, każdy pracuje tak, jak tylko umie najlepiej i to jest najważniejsze

przedstawienia siebie i własnych emocji – to bardzo pożądana zdolność, której w dzisiejszym świecie często brakuje. Najważniejsze, aby nie wstydzić się siebie i swoich emocji i jednoczesne rozumienie uczuć drugiego człowieka

swoboda wyboru – nie ma nakazów i zakazów, można zachęcać, jednak ostateczna decyzja zawsze jest w gestii dziecka.

Gdzie możemy spodziewać wykorzystania sposoby pedagogiki zabawy?

Obecnie przeważająca większość przedszkoli i szkół w metropoliach wykorzystuje pedagogikę zabawy. Przedszkole integracyjne w Toruniu, albo w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, to miasta, z których ofertą warto się zapoznać, jeśli chcemy, by nasze dziecko było kształcone wraz z zasadami pedagogiki zabawy.