Łóżeczko czy kołyska dla noworodka? – jakie są wady i zalety?

Jeżeli jesteś mamą albo tatą noworodka to na pewno pochłonie Cię ten tekst. Na rynku ujrzeć można zdecydowanie więcej rzeczy dla niemowlaków. Jednym z takich akcesoriów jest kołyska drewniana, która aktualnie coraz częściej jest kupowana do mieszkań z maluszkami. Jakie są plusy i minusy kołysek drewnianych i co lepiej zakupić – kołyskę, czy łóżeczko dla noworodka?

Źródło: Kora – kołyski drewniane dla dzieci

Jakie są różnice między kołyską a łóżeczkiem dla noworodka?

Oczywiście najbardziej oczywistą różnicą jest fakt, że łóżeczko jest stabilne, a kołyska buja się, ale co jeszcze różni te dwa akcesoria dla maluchów? W pierwszej kolejności czas korzystania. Kołyska drewniana jest dobra dla dzieci, ale tylko przez pewien czas. Kiedy maluch zaczyna bez problemu siadać, to konieczne jest odstawienie jej na rzecz łóżeczka. Kolejną różnicą jest wielkość mebla – łóżeczka zobaczymy w różnych wymiarach, mogą być samodzielnym meblem, albo można je dostawić do łóżka mamy i taty. Kołyski najczęściej są małe i są w rozmiarze około 90x40cm, dzięki temu łatwo można je wpasować do mieszkania, nawet jeśli jest ono nieduże.

Łóżeczko i kołyska – jakie są ich zalety?

Tak sami łóżeczko, jak i kołyska drewniana posiadają zalety. Każde posiada swoich fanów i to Ty decydujesz, którą rzecz weźmiesz dla swojego noworodka. Przede wszystkim największe plusy łóżeczka to:

  • łatwość zakupu przeróżnych rozmiarów, przez co łóżeczko jest oszczędnościowe i może służyć nawet przez 2-3 lata,
  • produkty ze zmiennym poziomem materaca, dzięki czemu początkowo są doskonałe dla niemowlaków, a później można dopasować je dla starszych pociech,
  • często posiadają dodatkowe miejsce na przechowywanie oraz możliwość dołożenia przewijaka, co za tym idzie nie trzeba kupować następnego produktu.
Kołyska drewniana jest całkowicie odmiennym towarem niż łóżeczko i pomimo tego, że jest używana do tego samego, jej zalety są całkowicie inne, a będzie to między innymi:
  • mały rozmiar, dzięki czemu będzie pasować nawet do malutkiej sypialni,
  • uskutecznia usypianie niemowlaka, dlatego że jej rytmiczne bujanie jest podobne do bycia w brzuchu mamy,
  • huśtanie się kołyski pozytywnie formuje układ nerwowy dziecka i działa na rozwój mózgu,
  • nie jest drogą rzeczą, w szczególności, jeśli zdecydujecie się kupić ją prosto od producenta kołysek.

Wady łóżeczka i kołyski

Oczywiście każdy mebel może mieć jakieś minusy. Na przykład łóżeczko nie jest małym przedmiotem i nie zawsze jest możliwość postawienia go blisko łóżka rodziców. To znowu łączy się z tym, że doglądanie w nocy malucha będzie równało się wyjściu do drugiego pokoju, a to może być uciążliwe. Dodatkowo przez parę początkowych miesięcy życia, dziecko zdarza się, że śpi w łóżku rodziców, a problem ten nie pojawia się z kołyską, która bez kłopotu może być ustawiona tuż przy łóżku. Dużą wadą kołyski jest to, że nie można korzystać z niej przez długi czas, dlatego, że staje się niebezpieczna dla dziecka, które samodzielnie siada. Zamawiając ją musimy mieć gdzieś z tyłu głowy, że dosyć szybko będzie trzeba wymienić ją na łóżko. W dodatku dużym problemem jest przestawianie malucha ze spania w kołysce drewnianej, na spanie w łóżeczku. Jeśli niemowlak przyzwyczai się do ciągłego kołysania, może nie chcieć zasypiać bez tego efektu.

Jak więc widzicie, każdy z tych produktów ma pewne plusy i minusy. Do Ciebie rodzicu więc należy wybór i zastanowienie się co jest lepszą decyzją. Na pewno producenci kołysek robią co tylko mogą, żeby produkty te były bardziej popularne, szczególnie, że niesamowicie dobrze wpływają na rozwój dziecka, a rodzicom powinno na tym najbardziej zależeć.