Książki i zeszyty szkolne- jak dbać?

Każdego roku na początku jesieni rodzice dzieci chodzących do szkoły muszą zmierzyć się często z niemałym wydatkiem- kupno podręczników szkolnych. Niektórzy decydują się na podręczniki zupełnie nowe z księgarń, a niektórzy kupują używane od starszych uczniów. Warto dbać o ich odpowiedni wygląd chociażby ze względów czysto ekonomicznych- takie książki można odsprzedać. Bez względu na miejsce, gdzie książki zostaną zakupione, należy nauczyć dzieci aby o nie dbały. Często pod koniec roku szkolnego podręczniki są bardzo zniszczone- pogniecione okładki, podarte kartki, powyrywane strony, rozlana herbata. Z tego powodu takie książki nadają się tylko do śmieci i nie ma możliwości ich sprzedaży. Ten problem dotyka nie tylko podręczników. Problemem są również zeszyty. Ale czy po zaliczeniu materiału warto trzymać stare zeszyty? Oczywiście, że tak! Szczególnie że, na koniec szkoły podstawowej, czy liceum są egzaminy, do których warto przygotowywać się z dawnych notatek. Aby tak było, należy o nie właściwie zadbać.

Źródło: Sklep z okładkami na książki i zeszyty

Jak trzeba przechowywać podręczniki oraz zeszyty?

Szacunek do książek powinien być zaszczepiony już od najmłodszych lat. Warto zadbać, aby dzieci już od małego umiały właściwie dbać o książki. Umożliwi to w późniejszym okresie zadbać o podręczniki szkolne, które są często używane i szybciej się zużywają niż książka, którą czyta się tylko raz i później odkłada na półkę. Odpowiednią troskę czy to o książki, czy o podręczniki warto rozpocząć już w momencie przechowywania. Na pewno książki nie lubią wilgoci. Dlatego kuchnia, czy łazienka są złymi pomieszczeniami do trzymania takich rzeczy. Oczywiście trzeba także za wszelką cenę unikać polania. Nie dość, że może to zniszczyć tekst, ponadto takie kartki mocno się marszczą. Po użyciu książki, należy odłożyć ją na miejsce i ustawić w pionie, zapobiegnie to gnieceniu i darciu okładki. 

Jak nosić podręczniki i zeszyty do szkoły?

Z pewnością dużo uszkodzeń ma miejsce w czasie noszenia książek. Często w plecaku szkolnym bardzo się niszczą, ponieważ uczniowie wkładają je tam niedbale. Poza tym takie książki, czy zeszyty mają często styczność z jedzeniem, co zdecydowanie im nie służy. Zdarza się, że podczas wyjmowania z plecaka okładka się podrze, albo pomiędzy kartki wsunie się jakiś przedmiot, który może pognieść kartki. Warto książki i zeszyty przenosić w plecaku w oddzielnej komorze niż śniadanie, buty, czy napoje. Unikniemy w ten sposób choć części uszkodzeń. 

Dodatkowe zabezpieczenie zeszytów i książek

Oczywiście podstawą w codziennym dbaniu o książki szkolne i zeszyty jest właściwe ich przechowywanie zarówno w domu, jak i w drodze do szkoły. Nie znaczy to jednak, że nie warto dodatkowo o nie zadbać. Książki, szczególnie te, które dzieci codziennie przynoszą do szkoły warto dodatkowo obłożyć specjalnie do tego przeznaczoną okładką. Okładki na książki ochronią je przed kurzem, tłuszczem, szkodliwym działaniem światła słonecznego. Jeśli zechcemy zainwestować w foliowe okładki na podręczniki, zapobiegnie to negatywnemu działaniu wilgoci na delikatne strony.  W sklepach z artykułami szkolnymi jest szeroki asortyment okładek: foliowe, papierowe, kolorowe, gładkie, przezroczyste. Można zdecydować się również na pewien wzór okładek i kupić od razu pełen zestaw. Oczywiście okładki trzeba odpowiednio dobrać do rozmiaru książki. Nie wszystkie podręczniki są standardowych wymiarów, czasami trzeba iść do sklepu z zestawem książek, aby sprzedawca mógł dobrać odpowiednie. Na rynku dostępne są także obwoluty samoprzylepne. Jest to permanentna metoda naochronę książek. Takiej okładki nie da się już zdjąć bez zniszczenia podręcznika. Jeżeli mimo wszystko zdecydujemy się na ten typ zabezpieczenia, są one bardzo polecane zwłaszcza dla książek z miękką okładką, i tych z wyjątkowymi wymiarami. Można zakupić taką obwolutę i samodzielnie zabezpieczyć książki, nie trzeba specjalnie udawać się do sklepu aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli chodzi o zeszyty, zwłaszcza te, w których znajdują się ważne notatki, także warto je zabezpieczyć. Często obwoluty na zeszyty są standardowych rozmiarów, i wystarczy powiedzieć sprzedawcy jaki zeszyt chcemy obłożyć. Oczywiście nie wszystkie podręczniki dzieci noszą do szkoły. Te, które często przechowywane są w domu nie ma potrzeby wyposażać w okładkę. Wystarczy jedynie staranne ich przechowywanie na półce w domu.

Czy w książkach można notować?

Często w czasie lekcji trzeba w książce zaznaczyć najważniejsze fragmenty tekstu. Jeżeli po zakończeniu roku szkolnego zamierzamy sprzedać taką książkę, nie warto to robić długopisem czy zakreślaczem. Najlepiej do tego wykorzystać ołówek, który później można łatwo wymazać. Oczywiście, nie dotyczy to zeszytów ćwiczeń. Tego typu książki są często jednorazowe. Nawet jeżeli uczeń rozwiązuje zadania miękkim ołówkiem, często na papierze widoczny jest, który uniemożliwia sprzedaż. Natomiast jeśli chodzi o książki czy lektury szkolne, można dbać o notowanie w nich jedynie ołówkiem, który później można łatwo wymazać. Zadbany podręcznik ma zdecydowanie wyższą wartość, niż jego niezadbany odpowiednik, dlatego chociażby ze względów ekonomicznych można troszczyć się o jego odpowiedni stan. Oczywiście nawet najdokładniejsze zabezpieczenia i obwoluty nie dadzą rady, jeśli użytkownik nie będzie nauczony dbałości o podręczniki i zeszyty.