Kamień nazębny – dlaczego powstaje, jak się go pozbyć?

Można uznać, że obecnie prawie każdy borykał się z kwestią kamienia nazębnego. Szacuje się, że aż 90% osób ma z nim problem. Dlatego tak istotne są systematyczne badania jamy ustnej u dentysty. Należy pamiętać, że pozbywanie się kamienia nazębnego nie jest skomplikowane, a może zapobiec poważniejszym problemom tak jak na przykład paradontoza. Na pewno część ludzi jest o wiele bardziej narażona na powstanie osadu niż inni. Ten problem dotyczy zwłaszcza amatorów kawy, palaczy papierosów oraz osób, które często piją zieloną herbatę. Niedostateczna higiena jamy ustnej również może być powodem powstania kamienia. Każdy kto choć raz doświadczył tego problemu zastanawia się czy da się usunąć osad samodzielnie? Czy jedyne rozwiązanie to wizyta u stomatologa?

Dopiero gdy mamy zdrowe zęby możemy pomyśleć o poprawianiu swojego uśmiechu i zafundować sobie implanty.

Kiedy zazwyczaj powstaje kamień nazębny?

Prawie każdy spotkał się z dolegliwością jaką jest kamień nazębny. Dlatego trzeba zadać sobie na pytanie skąd on się właściwie bierze i czym właściwie jest? Warto wspomnieć, że osad nazębny to mieszanka bakterii, resztek jedzenia oraz soli mineralnych. Gromadzi się on zazwyczaj wzdłuż linii dziąseł po wewnętrznej stronie zębów w formie żółto – brązowego nalotu. Może uszkadzać zęby i być powodem tworzenia się próchnicy. Jest to idealna pożywka dla bakterii, które tworzą stan zapalny dziąseł. Osad nazębny jest miejscem rozmnażania się drobnoustrojów, z tego powodu właściwa higiena zębów jest tak istotna. Zazwyczaj jednym z objawów zaawansowanego osadu nazębnego oprócz widocznego osadu jest także nieprzyjemny zapach z ust.

Domowe sposoby na usuwanie osadu nazębnego

Kiedy kamień nazębny jest tak rozwinięty, że przyczynia się do próchnicy a także stanu zapalnego dziąseł trzeba bezwzględnie iść na wizytę do stomatologa. Jednakże w przypadku mniej rozwiniętego kamienia można próbować domowych sposobów. Jednym z powszechniejszych jest domowej roboty pasta z sody oczyszczonej oraz oleju kokosowego. Te dwa składniki połączone razem skutecznie mogą usuwać kłopotliwy kamień. Kolejną metodą pozbywania się kamienia nazębnego własnoręcznie jest ocet jabłkowy. Mycie zębów co tydzień octem działa bakteriobójczo oraz ma właściwości przeciwpróchnicze. Mało kto wie, że do usuwania osadu nazębnego przydatne mogą być także drożdże piwne. Stwarzają one w jamie ustnej środowisko nieprzyjazne dla rozwoju bakterii. Mówiąc o domowych sposobach leczenia kamienia nazębnego nie można zapomnieć o węglu aktywowanym Robi się z niego masę, która oprócz właściwości bakteriobójczych posiada też właściwości wybielające.

Osad nazębny – leczenie u dentysty

Z pewnością warto próbować usunąć osad nazębny własnoręcznie szczególnie, że nie jest to szkodliwe. Mimo wszystko kiedy problem jest bardziej zaawansowany konieczna może być wizyta u lekarza stomatologa. Należy znaleźć gabinet stomatologiczny, w którym będziemy czuli się komfortowo. Duży wybór dentystów jest w miastach takich jak Olsztyn, Poznań, Kraków. Nie zawsze kamień nazębny jest prosty do leczenia, a czasami pojawia się on w miejscach trudno dostępnych. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc stomatologa i skorzystanie z profesjonalnego sprzętu. Należy zaznaczyć, że usuwanie kamienia nazębnego jest ważną profilaktyką schorzeń w obrębie jamy ustnej takich jak paradontoza, próchnica oraz stan zapalny dziąseł. Jest to jedna z najistotniejszych usług gabinetów stomatologicznych, a sama procedura nie jest trudna do przeprowadzenia. Należy zadać sobie pytanie jak często należy zgłaszać się na leczenie kamienia nazębnego? Lekarze dentyści rekomendują wykonywanie tego zabiegu co roku. Z pewnością trzeba podejść do tego problemu w zależności od przypadku, ponieważ niektórzy pacjenci mają tendencję do gromadzenia się kamienia, pomimo dbania o higienę jamy ustnej. Najczęściej lekarz stomatolog zaznacza potrzebę przeprowadzenia zabiegu w czasie wizyt stomatologicznych. Trzeba pamiętać o regularnym usuwaniu kamienia nazębnego, ponieważ może on zapobiec różnym kłopotom w przyszłości.