Jakimi chorobami zajmuje się neurolog dziecięcy

Z powodu na liczbę otrzymywanych z różnorakich miejsc komunikatów nasze układy nerwowe są coraz częściej  skazane na uszkodzenia. Żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, gdzie część informacji tak naprawdę jest do niczego. Do tego dochodzą inne składowe, które skutkują tym, że niestety coraz częstszym zjawiskiem są różnego rodzaju kłopoty na tle nerwowe(ym). Także pośród dzieci. Dzieci coraz częściej dotknięte zostają chorobami na tle nerwowym. By efektywnie je diagnozować niezbędny jest neurolog dziecięcy w Poznaniu. Przeszkodą jest dosyć mała liczba lekarzy o takiej specjalizacji. Gdzie można skorzystać z porady neurologa dziecięcego? Poznań, Warszawa, Gdańsk, Kraków – ogólnie rzecz biorąc duże ośrodki.

Jakie schorzenia leczy neurolog dziecięcy?

Misją neurologa dziecięcego jest wykrycie i zareagowanie w odpowiedni sposób na wszelkiego rodzaju okołonerwowe zaburzenia występujące u naszych pociech. Wykrycie schorzenia w wieku młodzieńczym powodują wzrost szans(ę) na prawidłowy(e) dojrzewanie młodego człowieka. Sąszansę(ą) na pełne zaleczenie nieprawidłowości.

Chorób, które są w grupy zainteresowań neurologa dziecięcego jest cały szereg. Jest to m.in. ADHD, padaczki, wszelkiego rodzaju zaburzenia – aparatu mowy, insomnia. Również, gdy młody człowiek stwarza kłopoty w szkole, warto by zbadał(ć) go neurolog. Oprócz leczenia(em) i profilaktyki(ą) schorzeń często spotykanych, neurolog dziecięcy bierze pod swoją opiekę dzieci(ćmi) po urazach, wypadkach, z wadami wrodzonymi – od tych kłopotliwych do tych mniej oddziałujących na codzienne życie. 

Najczęściej diagnozowane przypadłości neurologiczne u dzieci

Jednymi z najczęściej diagnozowanych zaburzeń o podłożu neurologicznym u dzieci zalicza się przede wszystkim nadpobudliwość i epilepsje. Co je wyróżnia i jak je leczyć?

Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami koncentracji określa się powszechnie używanym akronimem ADHD. Dolegliwość ta(o) stanowi kłopot zarówno dla dziecka, jak i środowiska. Zwykle, przez nie zdających sobie sprawy rówieśników bądź nauczycieli, nazywane jest jako niegrzeczne. Do symptomów nadaktywności zaliczyć można m.in. problemy ze snem, agresję, rozkojarzenie, łatwość popadania w konflikty czy nadmierną gadatliwość. Jeśli wychowawca rozpozna objawy(ów), należy udać się z pociechą na wizytę do psychiatry albo neurologa dziecięcego. Ważna jest również ścisła wymiana informacji lekarza z wychowawcami i środowiskiem szkolnym. W skrajnych przypadkach należy rozważyć indywidualny tryb nauczania dla młodej osoby. Kompetentne podejście do problemu daje szansę na złagodzenie objawów i zauważalną poprawę.

Innym stosunkowo często występującym u najmłodszych problemem o podłożu neurologicznej(ym) mogą być ataki epilepsji. Ataki epilepsji u osób w młodym wieku mogą mieć różnorakie powody. Aby wykrycia jednostki chorobowej lekarz podejmuje rozmowę z opiekunami a także przeprowadza szereg niezbędnych badań kontrolnych. Po zdiagnozowaniu schorzenia, neurolog dziecięcy dobiera odpowiednie, dopasowane do potrzeb dziecka medykamenty. Niezbędne są w takich okolicznościach też regularne kontrole i obserwacja malucha. Praiwdłowo pokierowana(e) leczenie daje duże nadzieje na złagodzenie symptomów i normalne(ą) życie dla malucha.

Jakie dokumenty zabrać do neurologa?

W przypadku podejrzenia zaburzeń neurologicznych u dziecka, wychowawca powinien jak najszybciej zorganizować wizytę u neurologa dziecięcego. Niezbędne jest by wziąć z sobą na taką(e) spotkanie całej historii choroby, a także książeczki zdrowia dziecka. W przypadku gdy w przeszłości dziecko miał(o) robione badania pod kątem neurologicznym, powinno się pokazać również wyniki tychże badań.

W jaki sposób znaleźć kompetentnego neurologa dziecięcego?

Przed spotkaniem warto poszukać w sieci informacji o lekarzy(ach). Można spotkać tam informacje na temat tego w którym miejscu przyjmuję polecany neurolog dziecięcy. Poznań, Wrocław, Katowice i inne miasta wojewódzkie – tutaj należy się spodziewać większej liczby neurologów, nieco gorzej może być w mniejszych miejscowościach. W tej sytuacji z pomocną dłonią przychodzi sieć.