Jakie są rodzaje ukulele?

Jeżeli właśnie postanowiłeś zacząć naukę gry na ukulele to być może wpisałeś w wyszukiwarkę: ukulele i pojawiło Ci się wiele przeróżnych modeli. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale znajdziemy też pare innych rodzajów, na przykład koncertowe czy barytonowe. Jest między nimi więcej różnic niż tylko nazwa, a każdy z nich jest polecany dla innych osób, a niedoświadczony ukulelista może mieć lekki problem przy wyborze dostosowanego instrumentu.

Rodzaje ukulele i podstawowe różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma rodzajami ukulele to dźwięk. Ukulele sopranowe tworzy dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe natomiast będzie charakteryzowało się głęboką barwą dźwięku.

Kolejna różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe za to jest sporo większe bo mierzy aż 66cm. To ukulele powinno być idealne dla osób, które już umieją na nim grać lub wcześniej miały kontakt z gitarami. Sprawdzi się również u osób o większych dłoniach, gdyż progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że standardowe ukulele musi mieć 4 struny. Na rynku możecie znaleźć ukulele mające 6 strun, jednak to nie jest oryginalne ukulele a guitalele.

Ostatnia już rozbieżność, która łączy się trochę z wielkością ukulele to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że przeróżne modele ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe będzie miało mniejszą ilość progów niż to tenorowe. Najczęściej ukulele sopranowe ma 12-15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Warto tu również napomknąć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele zwykle robione jest z drewna. Tutaj można wyróżnić parę najczęściej spotykanych typów, przykładowo mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Jednak drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest robione ukulele. W sklepach znajdziesz także instrumenty z włókna węglowego lub tworzywa ABS, które jest połączone z drewnem. Do tego pojawiają się również takie zrobione ze sklejki. Są prawie dwukrotnie tańsze niż te z litego drewna.

Materiał, z jakiego jest zrobione ukulele wpływa na dźwięk jaki wydaje, przykładowo instrument z włókna węglowego jest dużo głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to drewniane. Różnica między barwą dźwięku ukulele z litego drewna a tego ze sklejki jest niewielka.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Oglądając ukulele należy najpierw wybrać jego idealny dla nas typ. Ukulele sopranowe ma najmniejsze gabaryty i z pewnością nie będzie pasowało osobie o dużych dłoniach i grubych palcach. Będzie ona miała kłopot z chwytami. Będzie za to optymalne dla dziecka albo niewysokiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało osobie stawiającej pierwsze kroki w grze, dlatego jest to jednak typ dla umiejących już grać muzyków, opcjonalnie dla takich z większymi palcami.

Drugą kwestią jest materiał,z którego jest wykonane ukulele. Jeżeli instrument będzie dla dziecka, lub planujemy z nim podróżować, dobrą opcją powinno być obejrzenie takiego z tworzywa sztucznego, gdyż jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że będzie inna barwa niż ukulele drewnianego. Jeżeli za to chcemy ukulele z drewna, a jesteśmy początkujący i nie jesteśmy pewni, czy za jakiś czas gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – może warto jednak wybrać takie zrobione ze sklejki. Kosztuje ono prawie dwa razy mniej, a barwa jest niemal identyczna jak takiego drewnianego.

Ostatnią istotną kwestią jest zweryfikowanie czy instrument jest dobrze zrobiony. Niesamowicie istotne jest to, czy wszystkie łączenia są porządnie zrobione, czy gryf jest prosty i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Te elementy wpływają na jakość gry, a w konsekwencji, mogą przyczynić się do tego, że początkujący może się zrazić.