Jakich narzędzi i przyrządów stomatologicznych potrzebuje dentysta?

W każdym gabinecie stomatologicznym znajduje się wiele dziwnych narzędzi, których używa dentysta. Musi on porządnie ustalić co jest z naszymi zębami albo dziąsłami i z dużą starannością dostać się do miejsc, w których niezbędna jest ingerencja. Większość akcesoriów stomatologicznych lekarze zamawiają z internetowych sklepów stomatologicznych i zawsze dezynfekują i sterylizują je zanim je użyją. Przyjrzyjmy się lepiej najważniejszym narzędziom w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł został napisany na podstawie strony Megadenta – sklep stomatologiczny.

Jakie są rodzaje przyrządów stomatologicznych?

Narzędzia stomatologiczne przeważnie dzielone jest na kilka rodzajów. Na wstępie należałoby wymienić narzędzia diagnostyczne, które są używane podczas niemalże każdej wizyty u lekarza stomatologa. Następny typ to akcesoria do profilaktyki stomatologicznej, czyli takie, które służą do usuwania kamienia nazębnego. W trakcie leczenia kanałowego wykorzystywane będą narzędzia endodontyczne, a podczas leczenia dziąseł narzędzia do periodontologii.

W dodatku w każdym gabinecie stomatologicznym zobaczymy przyrządy do wypełnień stomatologicznych. Będą w nim nakładacze oraz upychadła, które pozwalają na wetknięcie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Pewnie każdy wie, że dentyści często zajmują się wyrywaniem zębów, a przy tym konieczne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeśli natomiast będziemy mieć implant to przyda się komplet narzędzi do implantologii. Na koniec zostały już tylko przyrządy chirurgiczne i mikrochirurgiczne takie jak pincety, nożyczki oraz igłotrzymacze.

Jakie wyróżniamy narzędzia diagnostyczne?

Fundamentalnym narzędziem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Za jego pomocą można skontrolować stan wierzchniej warstwy zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, narzędzie to stosuje się przy opukiwaniu szkliwa do ocenienia stanu ozębnej. Zgłębniki występują w różnych kształtach. Wyszczególnić możemy takie sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Kolejnym niesamowicie popularnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Za pomocą lusterka lekarz stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są głęboko i nie jest w stanie ich zobaczyć po prostu zaglądając do jamy ustnej. Dodatkowo przy jego pomocy lekarz ma możliwość wysłania snopu światła w każde miejsce w jamie ustnej.

W zestawie przyrządów diagnostycznych powinna znaleźć się też pinceta stomatologiczna. Umożliwia ona bardzo dokładne chwytanie niewielkich akcesoriów, tamponów lub kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Wszystkie te przyrządy stomatologiczne wykonane są ze stali nierdzewnej tak żeby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je bez problemu zamówić w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze są jednym z bazowych przyrządów ekstrakcyjnych i są używane do wyciągania korzeni, znajdujących się w dziąśle. Głównie używane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się usuwaniem zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, ponieważ wygląda trochę kombinerki – mają tzw. dzioby, które osiągają szerokość 3mm i to nimi chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mają możliwość leczenia próchnicy, więc posiada je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich ma różne parametry i zastosowanie. Wiertła stalowe najczęściej używane są do usuwania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe niż te stalowe i są używane podczas cięcia metalu oraz zębiny. Wiertła diamentowe za to są niezwykle wszechstronne i mogą być stosowane tak samo do wygładzania powierzchni chropowatych, jak i do pracy z twardymi tworzywami. 

Sprawdzony stomatolog bardzo uważnie wybiera materiały i narzędzia wykorzystywane do leczenia. Wszystkie niezbędne przyrządy można zakupić w internetowym sklepie stomatologicznym więc nie trzeba się bać o ich osiągalność.