Jaki garnitur będzie lepszy – na miarę czy ze sklepu?

Większość niezamożnych osób wychodzi z założenia, że garnitur szyty na miarę jest dużo droższy niż ten ze sklepu więc nie warto w niego inwestować. Szczególnie jeśli ubieramy go jedynie raz na jakiś czas na ślub albo pogrzeb. Czy myśleliście kiedyś nad tym jaka jest różnica w cenie i przede wszystkim w wygodzie użytkowania i jakości pomiędzy garniturem ze sklepu, a takim szytym na miarę u krawca?

starszy elegancki mężczyzna w garniturze
Garnitur uszyty na miarę zawsze dobrze leży i pięknie się na nas układa – nawet kiedy siedzimy.

Garnitur na miarę – kto powinien się nim zainteresować?

O garniturze szytym na miarę powinny zdecydowanie pomyśleć osoby, których gabaryty nie należą do standardowych. Jest to niezmiernie elegancki strój i powinniśmy unikać sytuacji, w której marynarka wisi na nas lub jest zbyt opinająca. Tak samo ze spodniami – wystarczy, że będą o parę cm za szerokie i prawdopodobnie zepsuje to całą naszą stylizację. Jeśli więc przymierzyłeś kilkanaście garniturów i przy każdym było coś nie tak, od razu idź do krawca po garnitur na miarę. Oszczędzisz czas i na pewno zadowoli Cię ubiór uszyty specjalnie dla Ciebie.

Jeśli chcesz wyrazić swój wyjątkową osobowość

postaw na garnitur uszyty na indywidualne zamówienie

Inny typ osób, które nie powinny dłużej czekać tylko zakupić garnitur na miarę to mężczyźni, chcący garnitur unikalny, który będzie idealnie pasował do ich stylu. Niełatwo będzie znaleźć im coś alternatywnego w sklepach więc pójście do sprawdzonego krawca, który zaoferuje im nowatorskie materiały będzie najlepszym rozwiązaniem. 

profesjonaliści w garniturach
Jeśli musisz wyglądać elegancko na co dzień i spędzasz w garniturze całe dnie, z pewnością poczujesz różnicę w komforcie użytkowania między garniturem ze sklepu a tym uszytym na miarę.

Czym różnią się garnitury z sieciówek od tych szytych na miarę?

Przyjęło się, że taniej jest kupić garnitur ze sklepu i spodziewane modyfikacje nanieść u krawca. Taka opcja oczywiście jest możliwa, jednak byle jaki garnitur do wielu modyfikacji się nie nadaje i istnieje opcja, że się zniszczy. Jeżeli dla odmiany kupimy garnitur z wieszaka bardzo dobrej jakości i będziemy potrzebować do niego poprawek to może wyjść na to, że taki szyty na miarę będzie miał atrakcyjniejszą cenę.

Uważaj na poprawianie gotowych garniturów

Czasami poprawić trzeba tak wiele, że znacznie lepiej postawić na uszycie nowego garnituru. Niech ten znaleziony w sklepie będzie jedynie inspiracją dla Twojego krawca.

Krawiec nie jest w stanie zrobić wszystkiego i jeśli kupimy zbyt krótką marynarkę, albo taką w której guzik jest w złym miejscu albo góra jest niedopasowana to nawet najlepszy krawiec nie będzie w stanie zmodyfikować jej. Czasem korzystniej jest nabyć od razu garnitur na miarę.

Wybieranie garnituru krok po kroku

Na samym początku zawsze jest wybór tkaniny, z której będzie dla Ciebie uszyty garnitur. Wybór nie dotyczy jedynie koloru, ale istotna jest też faktura, wzór albo parametry techniczne – czyli to czy będzie się gniótł, jaka będzie przewiewność lub typ tkaniny.

Następny etap to decyzja o dodatkach. Chodzi tutaj o guziki, podszewkę, obszycia, lamówki i monogramy. Firma odpowiedzialna za szycie Twojego przyszłego garnituru na miarę bez wątpienia podpowie Ci odpowiednie rozwiązania, jednak ostateczna decyzja zawsze należy do Ciebie.

Następna istotna informacja, jakiej musisz udzielić krawcowi to krój garnituru na miarę. Zarówno marynarki jak i spodnie mają różne wielkości i ilości kieszeń albo guzików. Wszystko to możesz spersonalizować. 

różowy garnitur
Garnitur uszyty specjalnie dla Ciebie to nie tylko wyższy komfort noszenia, ale również możliwość spersonalizowania wszystkich detali. Tutaj nic Cię nie ogranicza. Różowy garnitur? Czemu nie!

Kolejny etap jest chyba najważniejszy i jest to zdjęcie z Ciebie miary. Początkowo najprawdopodobniej zostaniesz zmierzony przy użyciu centymetra, potem w dużej ilości miejsc będziesz miał mierzenie za pomocą skanera, który szczegółowo przeanalizuje Twoją sylwetkę, tak aby doskonale dopasować do niej garnitur.

Na koniec bardzo często dostaniesz garnitur, w rozmiarze najbardziej podobnym do Twojego. Będzie on dopasowany do Twoich gabarytów i niedoskonałości, a następnie na podstawie ściągniętych wymiarów stworzą dla Ciebie garnitur na miarę.

Po tych wszystkich krokach wystarczy już jedynie czekać na uszyty garnitur. Pamiętaj, że czas w jakim będzie dla Ciebie uszyty ubiór będzie inny zależnie od firmy, w której go zamawiasz.
Źródło: Alhen – garnitury na miarę