Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest firmą, która zamiast przedsiębiorców kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Bardzo często prowadzi dodatkowo dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy również robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe przedsiębiorstwa przeważnie chcą zacząć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić księgi we własnym zakresie. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

Na rynku zauważymy niesamowicie dużo biur księgowych. Będą to zarówno małe rodzinne firmy, wielkie firmy zatrudniające dziesiątki pracowników, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Z pewnością trudno jest wybrać , która będzie odpowiadać wszystkim.

Warto spojrzeć, czy przedsiębiorstwo, któremu chcesz oddać w ręce całą księgowość posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i ma Licencję Ministerstwa Finansów. Co prawda od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby być księgowym. Nie jest niezbędne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejną rzeczą, którą opłaca się sprawdzić jest istnienie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe oferują jednego księgowego, który ma za zadanie opiekować się Twoją firmą. Zazwyczaj otrzymujesz kontakt do swojego opiekuna i posiada on wszystkie sprawozdania o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo biura zazwyczaj nie dają takich opcji i zawsze, kiedy potrzebujesz jakiś informacji trzeba zadzwonić na ogólnodostępną infolinię i czekać, aż losowy konsultant znajdzie Cię w systemie.

Czy opłaca się współpraca z biurem rachunkowym?

W szczególności opłaca się podjąć się współpracy z biurem rachunkowym dlatego, że jest to ogromna oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest poświęcić go na pozyskiwanie nowych klientów, oraz lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej. Po drugie – aby dobrze prowadzić finanse w firmie konieczne jest ciągłe zaznajamianie się z ciągle modyfikowanymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za błędy. Jeśli oddasz błędne zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz dostać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W momencie kiedy opłacasz profesjonalne biuro rachunkowe – to ono odpowiada za popełnione błędy.