Implanty czy proteza – czym się różnią?

Mówi się że idealny uśmiech to nasza wizytówka. Próchnica i urazy mechaniczne to najczęściej spotykane przyczyny powstawania ubytków uzębięniu. Luki w uzębieniu są nie tylko nieestetyczne ale mogą doprowadzić również do nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych. Do tych liczy się przemieszczanie zębów w okolicy, które niesie za sobą wady zgryzu. Kiedy powstają luki powinno się odwiedzić gabinet protetyczny jak najszybciej. Postaramy Ci się przybliżyć najbardziej powszechne metody.

Protezy zębowe

Protetyka ma wiele fanów, wiąże się z mniejszym kosztem niż implantologia,a także przebieg jest dużo krótszy. Protezy możemy podzielić na stałe i ruchome. Do stałych zaliczamy takie które wyjmujemy na noc. Ich wadą jest to że musimy je oczyścić z resztek jedzenia, są również bardziej obszerne niż protezy stałe czy implanty. Użytkownik musi przyzwyczaić się do noszenia ich. Współczesne protezy są bardzo zbliżone do wyglądu naturalnych zębów a ich dopasowanie w pracowni protetycznej gwarantuje wygodę użytkowania. Protezy stałe to mosty oraz korony, które protetyk przymocowuje do zębów pacjenta. Korony zostają przymocowane do podbudowy stworzonej ze stałego zęba, a mosty do okolicznych zębów. Do założenia protezy stałej trzeba spiłować ząb. Może to budzić lęg, natomiast gdy jesteś po leczeniu endodontycznym nie ma to większego znaczenia.

Implany zębowe

Implanty to bezsprzecznie jedno z najtrwalszych rozwiązań, ale również najbardziej skomplikowanych. Podczas zabiegu dentystycznego śruba zabespieczająca implant umieszczana jest w kości, co naśladuje naturalny korzeń zęba. Po zakończonym zabiegu trzeba odczekać parę miesięcy, aby implant scalił się z tkanką, co znacznie wydłuża czas leczenia. Jako ostatni etap na śrubie umieszczona jest korona, którą przygotowuje pracownia protetyczna. Jest to zabieg mniej inwazyjny niż protezy stałe, ponieważ nie uszkadza się okolicznych zębów. Protetyk odtwarza wyłącznie brakujący ząb. Wszystkie opisane metody są dostępne w naszej pracowni protetycznej w Częstochowie, umów się na wizytę a znajdziemy razem najbardziej korzystne dla Ciebie rozwiązanie.