Gdzie znaleźć ukulele- stacjonarnie czy przez internet- wady i minusy

Mając na myśli ukulele często dużo ludzi widzi po prostu niewielką gitarę. Czym właściwie jest ukulele? Dokładniej mówiąc ukulele klasyfikuje się do grupy instrumentów szarpanych. Wynika to z tego, że swoim kształtem przypomina gitarę, ale trochę się od niej odróżnia. Instrument ten wywodzi się z wysp hawajskich. Ukulele zazwyczaj stosuje się jako instrument do akompanimentu, ale można grać na nim również solo. Ostatnimi czasy ukulele znacznie zyskało na popularności, sklepy muzyczne posiadają w swojej ofercie coraz więcej tych instrumentów. Czy ukulele sprzedawane jest tylko stacjonarnie? A może warto skorzystać z oferty sklepów prowadzących sprzedaż online? 

Źródło: https://blog.przyjazne-ukulele.pl/ – strona o ukulele

Jaka jest historia ukulele?

Ukulele wywodzi się z Hawajów, posiada filigranową konstrukcję, i miłe dla ucha brzmienie. Jego początki sięgają schyłku XIX wieku. Pierwsze instrumenty zostały zbudowane przez portugalskich imigrantów, którzy w ówczesnych czasach pojawili się na Hawajach. Na instrumencie tym grała hawajska rodzina królewska, i wówczas instrument ten robił się znacznie bardziej powszechny. Wówczas zostało ono częścią hawajskiej, radosnej kultury. Na początku 20 wieku kojarzono je z muzyką jazzową, a w następnych latach jego sława stopniowo zmniejszała się. Wtedy też, powstała forma ukulele, jaka jest znana do dziś. Uznaje się, że nazwa ukulele znaczy skaczącą pchłę, co z kolei ilustruje dźwięki jakie wydaje ten instrument. 

Jakie ukulele będzie najlepsze dla początkujących?

Najważniejsze, na co trzeba wziąć pod uwagę szukając odpowiedniego instrumentu dla siebie jest jego rozmiar. Warto dobrać go wzrostu osoby grającej, co zdecydowanie ułatwi naukę, a także wpłynie na komfort gry. Należy pamiętać, że rozmiar nie oznacza tylko jego wielkości, ale także chodzi o brzmienie instrumentu. Na rynku dostępny jest rozmiar sopranowy, koncertowy, a także tenorowy. Małe ukulele jest zdecydowanie głośniejsze od tych dużych oraz jego brzmienie jest krótkie. Najgłośniejsze ukulele to tenorowe, oraz wybrzmiewa najdłużej. Znacznie większe ukulele przez swój rozmiar jest mało poręczne, a także znacznie droższe. Z tego też względu rozmiarem, który jest zalecany szczególnie dla początkujących jest sopran. Jest to dobry wybór także dla dzieci, osób niskich, a także dla osób, których ręce są drobnej budowy. Można uznać, że ukulele sopranowe jest najbardziej uniwersalne. Oczywiście po nauczeniu się gry na małym rozmiarze, można wymienić na większy i stopniowo się z nim oswajać.  Poszukując swojego pierwszego ukulele równie ważnym parametrem jest jego cena, gdyż nie ma pewności, czy jest to instrument dla nas. 

Z czego zrobione jest ukulele?

Z czego zrobione jest ukulele? W sklepach znaleźć można instrumenty zrobione z różnorodnych surowców. Najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej przystępne cenowo są te ze sklejki oraz tworzyw sztucznych. Za instrument z litego drewna trzeba zapłacić kwotę dwukrotnie większą. Oczywiście to jak wykonane jest ukulele ma wpływ na jego brzmienie- jest on znacznie lepszy w przypadku drewnianego pudła rezonansowego. Mimo wszystko początkujący na pewno nie dostrzeże różnicy, dlatego na początku nie warto inwestować zbyt wiele. Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze idealnego instrumentu jest jego kształt. Te najpopularniejsze są w kształcie ósemki, aczkolwiek występują także w kształcie ananasa.

Zakup ukulele- sklep stacjonarny czy internetowy

Wybierając odpowiedni instrumentu należy rozważyć szereg różnych czynników. Gdy już zdecydujemy jakiego właściwie ukulele szukamy, warto zastanowić się nad wyborem dobrego sklepu. Lepiej szukać ukulele stacjonarnie, czy przez internet? Odpowiedź na to pytanie z pewnością nie jest łatwa. Obydwa rozwiązania mają zalety i wady.

W sklepie online asortyment jest z pewnością większy, i dostępność ukuleli jest prostsza. Warto pamiętać, że nie posiadając doświadczenia z tym instrumentem jesteśmy zdani tylko na siebie, bez wsparcia ze strony fachowca. Nie można zapominać, że nie posiadamy możliwości dokładnego obejrzenia ukuleli czy wysłuchania jego dźwięku, a jest to ważna opcja.  Z drugiej strony sklepy internetowe kuszą znacznie przystępniejszymi cenami niż w sklepach stacjonarnych, poza tym nie w każdym mieście znajduje się sklep z instrumentami.

Jeśli jesteśmy początkujący, idealnym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze wsparcia sprzedawcy stacjonarnie. Jeżeli egzemplarz jaki nas interesuje nie byłby dostępny, warto go oczywiście zamówić przez internet. W sytuacji bardziej zaawansowanych graczy, którzy mają wiedzę o tych instrumentach sprawa wydaje się łatwiejsza, ponieważ mogą od razu kupić ukulele online.