Czym różnią się zawody okulisty, optyka i optometrysty?

Coraz częściej w czasie wolnym siedzimy przed komputerem lub telewizorem. Specjaliści oceniają, że ponad połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Niestety, są to dolegliwości,  które dotykają nie tylko ludzi starszych, ale również młodych. Z tego powodu kiedy przypuszczamy, że mamy wadę wzroku, powinniśmy pójść do odpowiedniego specjalisty. Zrobi on odpowiednie badania, postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie, czy okulary. Niemal każdy wie czym zajmuje się okulista koszalin. Ale co znajduje się w zakresie kompetencji optyka lub optometrysty? Kiedy należy się do nich skierować? Ich głównym zadaniem jest zadbanie o dobrą jakość wzroku. Należy dowiedzieć się, do którego specjalisty skierować się w zależności od problemu. Czym właściwie się zajmują?

Kiedy niezbędna jest wizyta u okulisty? 

Z pewnością każdy wie czym zajmuje się okulista – jest to lekarz od chorób oczu. Dlatego w przypadku jakiejkolwiek dolegliwości dotykającej oczu należy niezwłocznie się do niego udać. Postawi on właściwą diagnozę, a następnie dopasuje leczenie. Jeśli zajdzie taka potrzeba może również wydać receptę na niezbędne leki czy okulary. Okulistę należy odwiedzić nie tylko w przypadku słabego widzenia, ale także przy każdej dolegliwości w okolicy oczu takich jak: zapalenie spojówki, zaćma, jaskra, ropień, ciało obce. Trzeba pamiętać, że specjalizacja okulisty wymaga skończenia studiów medycznych na kierunku lekarskim.Jeżli zajdzie taka potrzeba dolegliwości w obrębie gałek ocznych można leczyć również w szpitalu na oddziale okulistycznym. Tam okuliści najczęściej robią zabiegi chirurgiczne. Gabinety okulistów znajdują się prawie w każdym mieście zarówno większym jak i mniejszym jak np.: Łódź, Trójmiasto, Szczecin, Koszalin. Z pomocy lekarza okulisty można skorzystać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, oraz prywatnie.

Kiedy wymagana jest wizyta u optometrysty?

Należy pamiętać, że tak jak okulista, tak samo optometrysta jest zawodem medycznym. Aby otrzymać uprawnienia zawodowe w tej dziedzinie trzeba ukończyć studia w zakresie optometrii, lub studia podyplomowe. Niewiele osób miało styczność z tym zawodem, zwłaszcza osoby, które nigdy nie miały problemów ze wzrokiem. Definicja mówi, że optometria jest dziedziną wiedzy , która zajmuje się ostrością widzenia, zwłaszcza ochroną wzroku. Najprościej mówiąc do tego specjalisty należy się udać, kiedy mamy problemy ze wzrokiem, szczególnie w sytuacji kiedy musimy podjąć dodatkowy wysiłek aby coś wyraźnie zobaczyć. Do najważniejszych zadań optometrysty zalicza się przede wszystkim:

  • wykonywanie badań diagnostycznych w celu oceny zdrowia oczu,
  • badania ostrości widzenia przy użyciu odpowiedniego sprzętu,
  • diagnoza zaburzeń ruchu gałki ocznej,
  • udzielanie porad w zakresie ochrony narządu wzroku, a także dopasowanie odpowiednich ćwiczeń gałek ocznych,
  • dopasowanie okularów, a także soczewek kontaktowych i innych pomocy wspierających dobre widzenie.

Warto wspomnieć, że w części krajów takich jak Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy czy kraje skandynawskie optometrysta jest specjalistą do którego pacjenci kierują się od razu. Kiedy ewentualne schorzenie wychodzi poza zakres jego kompetencji, wówczas kieruje on pacjenta do lekarza.

Czym właściwie zajmuje się optyk? 

O ile o profesji optometrysty niewiele osób słyszało, tak optyk jest znacznie popularniejszą specjalizacją. Kiedy okulista lub optometrysta wystawi nam receptę na okulary, powinniśmy od razu udać się do salonu optyka. Odpowiada on za dopasowanie odpowiednich okularów, a w razie konieczności naprawy ich. Należy pamiętać, że optyk może zdecydować się na ukończenie studiów podyplomowych co umożliwi mu samodzielne przeprowadzanie badania ostrości wzroku. W takiej sytuacji optyk zyskuje drugi zawód w zakresie optometrii. Aby dobrać odpowiednie okulary można pójść do doświadczonego optyka, który będzie potrafił dobrać właściwe oprawki pasujące do kształtu naszej twarzy. 

Jakie są inne specjalizacje zajmujące się badaniem wzroku? 

Nie można zapominać, że specjalizacją w dziedzinie optometrystyki jest także kontaktologia. Odpowiada ona za właściwy dobór szkieł kontaktowych. Zawód refrakcjonisty specjalizuje się w wadach refrakcji układu optycznego. Refrakcjonista ma znacznie mniejsze kompetencje w porównaniu z optometrystą. Aby zdobyć ten zawód trzeba ukończyć policealną szkołę optyczną albo specjalistyczny kurs zawodowy. Ortoptysta z kolei zajmuje się wspomaganiem pracy okulisty, szczególnie w badaniach diagnostycznych czy rehabilitacji narządu wzroku. Kolejną specjalizacją w zakresie zdrowia oczu jest tyflopedagog. Pracuje on z osobami dorosłymi i dziećmi od urodzenia niewidomymi. Zazwyczaj specjaliści pracujący z osobami niewidomymi rozszerzają swoje kwalifikacje o kursy umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu orientacji przestrzennej. Zmysł wzroku jest niezwykle istotny w życiu codziennym, z tej przyczyny należy o niego dbać. jeśli pojawia się jakakolwiek dolegliwość trzeba niezwłocznie pójść po poradę do specjalisty, który będzie potrafił dobrać właściwe leczenie. Tutaj równie istotna jest profilaktyka, z tego powodu zaleca się okresowae badanie wzroku raz na rok. Szczególnie osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne powinny kontrolować wzrok. Specjalista skontroluje, czy szkła są odpowiednio dobrane i czy pomagają w ostrym widzeniu. Zdarza się, że dane szkła nie służą naprawie wzroku i należy je wymienić na inne.