Czym różni się nauka angielskiego w przedszkolu, od tej w szkole?

Jakie są metody nauki języka angielskiego w przedszkolu?

Istnieje wiele stylów nauki i całkowicie inne będą zastosowane w szkołach językowych dla dorosłych i młodzieży, a inne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dla małych dzieci przeważnie używane są:

  • nauka multisensoryczna,
  • metoda reagowania całym ciałem,
  • metoda komunikacyjna,
  • metoda audiolingwalna,
  • metoda bezpośrednia,
  • metoda immersji.

Przykładowo nauka sensoryczna polega na przeprowadzaniu gier oraz zabaw po angielsku, co za tym idzie jest doskonała tak samo dla mniejszych, jak i trochę większych dzieci. Nauka przy pomocy metody reagowania całym ciałem również jest popularna w przedszkolach, gdyż oparta jest na reakcji motorycznej dziecka. Metodę komunikacyjną zazwyczaj zobaczymy przy średnio zaawansowanych uczniach i zakłada ona, że od samego początku dzieci posługują się językiem obcym.

Czym jest immersja i kiedy jest stosowana?

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod nauki języka w przedszkolach angielskich jest immersja. Jest ona tak popularna i posiada rzeszę swoich zwolenników, ponieważ uczy przedszkolaków języka angielskiego, bez tłumaczenia tego na język ojczysty. Dzięki temu maluchy uczą się go intuicyjnie, w podobny sposób jak swój ojczysty język. Tym sposobem angielskiego zazwyczaj naucza się w językowych przedszkolach niepublicznych, w których zatrudniani są osoby mówiące biegle po angielsku. Dzieci używają języka obcego w codziennych scenkach – w trakcie gier, posiłków albo spacerów. Przynosi to wspaniałe skutki i sprawia, że przedszkolaki nie stresują się przy stosowania go i nie myślą wciąż o tym, czy dobrego czasu użyli, jak to dzieje się u dzieci starszych. 

Co daje nauka języka angielskiego w przedszkolu?

Dzieci im młodsze, tym łatwiej łapią język obcy. U większych dzieci trudniej jest użyć część z metod, na przykład niezmiernie docenianą immersję. Przedszkolaki w mig uczą się nowych słówek i prostych zwrotów. Świetnie także sprawdza się w ich przypadku nauka przez zabawę, co niekoniecznie będzie dobrym sposobem w przypadku uczniów w wieku szkolnym. Powinno się jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad nauki takich maluchów. Przede wszystkim małe dzieci mają krótki czas koncentracji i nie można angażować ich w kilka godzin lekcji od razu. Lubią naśladować innych, co za tym idzie doskonale zdadzą egzamin zabawy w teatrzyk. A na koniec – dzieci takie łapią wiedzę przez doświadczenia aktywizujące zmysły. Z tego powodu świetnie jest uczyć je przy pomocy metod naturalnych, gdzie nie muszą siedzieć w miejscu, ale bawić się oraz uczyć się rymowanek, czy też śpiewać piosenki. 
Bardzo istotne jest znalezienie odpowiedniego przedszkola angielskiego, gdzie nauczyciele będą umieli uczyć takie dzieci. Doskonale sprawdzi się więc przedszkole angielskie w Łomiankach.