Czy garnitur w kratę to właściwy wybór?

Krata zazwyczaj nie kojarzy się ze wzorem popularnym na garniturach męskich. Mimo wszystko, ostatnio powraca ona do łask, również na formalnych ubiorach. Jest to wzór niezwykle chętnie wybierany szczególnie w modzie ślubnej, i wbrew pozorom pasuje ona do większości sylwetek.  Po taką stylizację sięgają zarówno młodzi, jak i starsi mężczyźni. Niewątpliwie krata odznacza się w grupie jednolitych garniturów. Oczywiście do tak nietypowego zestawu powinno się umiejętnie dobrać pozostałe dodatki jak buty, zegarek czy muszka. Na jakie okazje wybrać garnitur w kratę? Jak odpowiednio dobrać rodzaj kraty?

Garnitur w kratę – krótka historia

Jak wiadomo moda na garnitury w kratę wróciła na salony stosunkowo niedawno, na pewno nie jest to nowy wzór. Tego rodzaju garnitury były popularne już w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas jednolite zestawy uważane były za ekstrawaganckie.  W tamtych czasach za ikonę mody uchodził ówczesny książę Walii – Edward VIII. Dzisiaj funkcjonuje sformułowanie „krata księcia Walii”, które oznacza specyficzny biało – czarny deseń przełamany niebieską nitką. Wyjątkowo lubili go młodzi Brytyjczycy oraz Amerykanie, uważając to za ówczesną alternatywę jednolitych zestawów. Garnitur w kratę łączony jest również z ubiorem myśliwych, aktorów, czy filmowych gangsterów. W kolejnych latach wyszły one z łask, aby z powrotem do nich wrócić stosunkowo niedawno. Obecnie jest to wzór bardzo lubiany szczególnie przez przyszłych panów młodych, ale również na spotkania biznesowe i duże przyjęcia, gdzie na pewno będzie się wyróżniał.

Garnitur w kratę – jaka koszula?

Garnitur w kratę doskonale nada się zwłaszcza dla mężczyzn chcących wyróżnić się w tłumie, a także takich, którzy lubią eksperymentować z modą. Aby taki ubiór wyglądał dobrze, trzeba starannie dobrać wszystkie dodatki. Jednym z najważniejszych jest z pewnością koszula. Warto tutaj trzymać się reguły, że kiedy w naszym stroju dominuje jakiś wzór, reszta musi być jednolita, gładka. Szukając garnituru należy szukać  „bezpiecznej” kraty, która delikatnie kontrastuje z kolorem materiału. Oznacza to, że do granatowego garnituru dobrze będzie wyglądała delikatna, jasnoniebieska krata. W przypadku koszuli warto wybrać gładką i stonowaną. Nie zawsze oznacza to kolor biały, warto próbować z innymi kolorami zgodnie z zasadami dobrego gustu. Na pewno garnitur w kratę nie eliminuje zupełnie jakichkolwiek wzorów na koszuli. Należy je po prostu dobierać ostrożnie z wyczuciem dobrego smaku.

Jak wybrać dodatki do garnituru w kratę?

Dobór pasujących dodatków do garnituru w kratkę zależny jest od rodzaju stylizacji jaką chcemy stworzyć. Inne będą pasowały do formalnego spotkania biznesowego, a inne do luźnego spotkania ze znajomymi. Ciekawe połączenie ten ubiór tworzy w zestawieniu z trampkami w stylu casual. Dobór dodatków zależny jest od rodzaju kraty, łatwiej jest je dopasować do delikatnego, nie wyzywającego wzoru. Warto dobierać koszule jednolite, kolorystycznie współgrające z resztą ubioru. W przypadku uroczystości oficjalnych można również wybrać klasykę jeśli chodzi o buty. Najlepiej wybierać proste, ze skóry, kolorystycznie dobrane do reszty kompletu. Eleganckiego stylu dopełnią dobrze dobrane spinki do mankietów. Część mężczyzn chętnie do dużej części stylizacji zakładają zegarki, co także jest dobrym pomysłem w przypadku garnituru w kratkę.

Garnitur w kratę dla pana młodego 

W ostatnich latach krata na garniturze jest często wybierana przez przyszłych panów młodych. Mimo wszystko jest to stosunkowo odważny wzór, dlatego trzeba przemyśleć dla kogo będzie on odpowiedni? Wbrew pozorom i powszechnym opiniom garnitur w kratkę jest doskonałym wyborem właściwie dla każdego mężczyzny. Krata na takim zestawie może być zarówno wyrazista, jak i bardziej subtelna, dlatego dobrze dopasowana będzie pasowała do każdego rodzaju sylwetki pana młodego. Jeżeli sami nie potrafimy dobrać najwłaściwszego wzoru, warto przed tak ważnym wydarzeniem jakim jest ślub zasięgnąć rady profesjonalnego stylisty. Nie można zapominać, że krata jest dobrym wyborem zarówno dla młodych mężczyzn, jak i tych w dojrzałym wieku. Wszystko zależne jest od odpowiedniego dobrania koloru, fasonu itp. Ostatnio modne stało się organizowanie wesela z nietypowym motywem przewodnim. Garnitur w kratę jest idealnym wyborem jeśli chodzi o ślub w stylu boho, rustykalnym a także w stodole.  

Garnitur w kratę – wiele wariantów stylizacji

Warto postawić na garnitur w kratę, jeśli pragniemy wyróżnić się z tłumu, a także pokazać, że mamy pojęcie o najnowszej modzie. Oczywiście nie zawsze trzeba ubierać całego kompletu na raz. Na nieoficjalne spotkania można dobrać np. spodnie w kratę, a do tego sweter w stylu casualowym. Marynarka w kratę natomiast sprawdzi się zarówno do spodni jeansowych, jak i chinosów. Taki garnitur jest doskonałym strojem umożliwiającym komponowanie wielu kompozycji stylistycznych. Krata w ubiorze wyjściowym, jak i tym codziennym jest świetnym wyborem o każdej porze roku. Ślub na jesień jest sposobnością do zaprezentowania się w brązach, szarościach, beżach. Mężczyźni nie bojący się wyróżniać mogą postawić na mocniejsze kolory jak na przykład burgundy czy szmaragd. Tak dobrany zestaw pana młodego niewątpliwie zaakcentuje jego charakter ale też go wyróżni.