Co trzeba zrobić, aby zostać stomatologiem? Ścieżka kariery

Dentysta jest fachem nie tylko złożonym, ale i niezwykle odpowiedzialnym. W tym kontekście nie zaskoczy nikogo fakt, że droga, która zamienia studenta w fachowca jest niezwykle rozległa, a często także wyboista. Postaramy się dziś wytłumaczyć, co należy uczynić oraz jakiego rodzaju studia ukończyć, aby móc pracować w tym wymagającym, aczkolwiek niezwykle satysfakcjonującym zawodzie, jakim jest dentysta. Bytom, Kraków oraz inne większe lub mniejsze miejscowości są niekiedy doskonałymi miejscami do rozwoju w tej dziedzinie, ukończyć studia oraz uzyskać pierwsze zawodowe doświadczenie. 

Jakie studia musi ukończyć każdy stomatolog? W jakim trybie przebiegają?

Nie istnieje inna droga w celu zostania stomatologiem, niż zaliczenie studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Dobrze jest mieć świadomość, że są to jednolite studia magisterskie. Ponadto każdy student, który podejmie się nauki na tym kierunku, stoi przed wyborem swojej specjalizacji. Tych jest parę i zależą oczywiście od uczelni. Przyszły dentysta może pokusić się chociażby na specjalizację taką jak stomatologia dziecięca lub chirurgia szczękowa. Studia dentystyczne są bardzo wymagające, ale od wielu lat nieustannie cieszą się ogromną popularnością pośród najbardziej ambitnych i zdolnych studentów. 

Stomatolog – co po studiach, aby leczyć zęby?

Skończenie studiów to jednak nie wszystko, aby zostać dentystą. Po studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym aspirujący dentysta musi odbyć roczny podyplomowy staż, a po jego zakończeniu przystąpić do egzaminu państwowego, który jest bardzo trudny, złożony i wymagający szerokiej wiedzy, a także umiejętności praktycznych uzyskanych w trakcie przed chwilą wspomnianego stażu. Warto odnotować, że ów wspomniany staż jest stuprocentowo płatny i odbywa się w jednej z zaleconych placówek medycznych.

Podsumowując, droga do zostania dentystą jest niezwykle długa i wyboista, ale dzięki temu możemy codziennie korzystać z usług fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy i mogą pochwalić się niezwykle obszerną wiedzą i doskonałymi kompetencjami. Dziś wszelkie przypadłości zębów oraz jamy ustnej nie są przeszkodą dla doświadczonego, kompetentnego lekarza stomatologa.

Źródło informacji: Eskulap Stomatologia z Bytomia