Chirurg stomatologiczny – czym się zajmuje? Czym różni się od dentysty?

Nie da się ukryć, że w przypadku bólu zębów lub różnorakich przypadłości jamy ustnej trzeba wybrać się do specjalisty. W dzisiejszych czasach medycyna jest w stanie nieustannego rozwoju,  a owych specjalistów jest coraz więcej, także jeśli mowa o dbaniu o idealny stan uzębienia. Wielu pacjentów często zachodzi w głowę, czy z daną dolegliwością należy wybrać się do fachowca takiego jak dentysta, czy też chirurg stomatologiczny (Gryfino) będzie lepszym rozwiązaniem. Wyjaśnimy dziś różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, jak również nakreślimy, w jakich wypadkach trzeba skorzystać z usług jednego lub drugiego. Temat jest bardzo prosty, lecz zdaje się, że stosunkowo mało osób ma świadomość odnośnie tych różnic.

Chirurg dentystyczny, dentysta, a może ortodonta – do kogo należy się udać?

Nade wszystko warto na samym początku zauważyć, że zawody takie jak chirurg stomatologiczny, dentysta, a także ortodonta, różnią się od siebie, w dużej mierze dość drastycznie.

Lekarz stomatolog

Zaczniemy może od zawodu najbardziej powszechnego, a więc dentysty. Dentysta to fachowiec, która zajmuje się leczeniem wszelkich schorzeń zębów oraz szczęki.

Ortodonta

Ortodonta z kolei to fachowiec, który zajmuje się przede wszystkim regulowaniem ułożenia zębów oraz decyduje o leczeniu przy pomocy aparatów zębowych lub też szyn stomatologicznych.

Chirurg dentystyczny

Z kolei chirurg stomatologiczny to profesjonalista, który wykonuje znacznie szerszy wachlarz zadań z jednego banalnego powodu – nie zajmuje się tylko zębami, jak poprzednio opisani specjaliści, ale także całym obszarem jamy ustnej. Czyni to z niego fachowca, który sprosta nawet najbardziej złożonym wyzwaniom, takim jak między innymi implantologia. 

Chirurg stomatologiczny – kiedy należy go odwiedzić? W czym może pomóc?

Warto zdawać sobie sprawę, że zakres oferty chirurga stomatologicznego jest znacznie bardziej obszerny od zwykłego stomatologa. W skład jego usług wchodzi chociażby pozbywanie się zęba mądrości czy wycinanie wszelkich ubytków zębów, jak również implantologia (Gryfino), a zatem wszczepianie implantów zębów. Chirurg stomatologiczny jest także lekarzem, do którego trzeba wybrać się, kiedy podejrzewany jest u nas nowotwór kości twarzoczaszki albo jamy ustnej – dzięki swoim kwalifikacjom chirurg stomatologiczny (Gryfino) bezsprzecznie będzie umiał poradzić sobie z tego rodzaju przypadłościami. Podsumowując, chirurg stomatologiczny to zawód bardzo rozległy i wymagający olbrzymich kompetencji, ale przy tym też odpowiedzialny. Wszyscy pacjenci udający się do chirurga stomatologicznego mogą liczyć na efektywne zażegnanie nawet najbardziej niepokojących chorób dotyczących nie tylko zębów, ale i całej powierzchni jamy ustnej.